Wody termalne

Cieplickie wody termalne

Lecznicze właściwości cieplickich wód termalnych znane są od wieków. Ze względu na nie założono kurort Cieplice – a stało się to w 1281 roku! Jak łatwo wywnioskować z tej daty, Cieplice to najstarszy kurort na terenie Polski.

Na przestrzeni dziejów, lecznicze walory cieplickich wód doceniały ważne i słynne osobistości – aby skorzystać z ich dobrodziejstwa, Cieplice odwiedzali m.in. piastujący wysokie stanowiska Radziwiłłowie, prymas Radziejowski, Johann W. Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III, Hugo Kołłątaj, Izabella Czartoryska i wielu innych. Zaś najważniejszym gościem Cieplic była niewątpliwie, goszcząca tu ze swoim dworem królowa Marysieńka Sobieska.

Co takiego jest w cieplickich wodach, że od tylu wieków skutecznie leczą i poprawiają samopoczucie?

Wody ze złoża Cieplice mają od 16 do 22 tysięcy lat, są termalne (ich temperatura wynosi od 37 do 87 stopni Celsjusza), słabozmineralizowane, nasycone fluorem i krzemionką.

Wody cieplickie, szczególnie te z odwiertów głębokich, to najgorętsze tego typu złoża w Polsce. Swoją temperaturę cieplickie wody termalne zawdzięczają zasobom cieplnym wnętrza ziemi.

Dzięki swoim właściwościom, woda termalna Uzdrowiska Cieplice silnie rozgrzewa, zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, zwiększa mineralizację kości, zapobiega próchnicy zębów, zwiększa mikcję i diurezę oraz działa antybakteryjnie. Prawdopodobnie obniża też poziom cholesterolu całkowitego w surowicy krwi.

Pobyt w Uzdrowisku Cieplice umożliwia rozgrzewanie organizmu, leczenie wielu chorób, korzystanie z zalet oraz wchłanianie dobroczynnych składników wody od zewnątrz (kąpiele, inne zabiegi z wykorzystaniem wody) oraz od wewnątrz (picie wody). Warto wiedzieć, że we wszystkich oferowanych zabiegach z zakresu wodolecznictwa wykorzystywana jest lecznicza woda termalna.

żródło: www.cieplice.pl